Péče o výrobky
Bižuterie
Je nutné si uvědomit, že komponenty použité na špercích jsou z obyčejného kovu, takže je nikdy nenosíme do vody. Příliš agresivní pot a přímé použití parfému na kov může vést ke zčernání. Šperky je vhodné uchovávat na suchém a tmavém místě.
Náhrdelníky - motanice je dobré rozklepnout, aby se urovnaly vlákna.
Náhrdelníky na lanku - je nutné, abychom zabránily zlomení lanka. Jemné ohnutí do oblouku je možné.
Chirurgická ocel a nerez
Pokud máte šperk vyrobený z nerezu nebo chirurgické oceli, je vše hyperalergenní, vhodné pro alergiky. Péče o tento materiál je téměř nulová, můžete šperk přeleštit flanelovým hadříkem.
Šperky z cínu
Šperky vyrobené technikou měkkého pájení (tiffany, letování, cínování ), jsou převážně z minerálů, občas z fusingového skla. Použitý cín je bezolovnatý, s příměsí stříbra či mědi. Šperky takto zhotovené není příliš vhodné vystavovat styku s vodou. Cín je dobré jednou za čas přetřít olejem (mimo kamenů).
Pokud chceme šperk s minerálem očistit a nabít, pak doporučuji místo vody použít oheň. To znamená, že šperk vložíte do malé skleničky (panáku) a postavíme na solí posypaný talířek a okolo umístíme 1 - 3 čajové svíčky a necháme vyhořet. Takto očištěný šperk již nabíjíme podle druhu kamene na slunci, měsíci či rozptýleném světle.
Patchwork
Jak jsem již uvedla, na patchwork používám bavlnu. Nejprve ji namáčím ve velmi teplé vodě a potom ji nechám namočenou ve vodě studené. Tímto je téměř vyloučené další srážení.
Výrobky lze prát v pračce na 40°C a sušit co nejlépe rozložené a urovnané.
Hedvábí
Hedvábí pereme v jemném prostředku (např. na spodní prádlo) nebo v šamponu. Ještě vlhké nebo mokré žehlíme, pokud je použita kontura žehlíme přes hadr nebo pečící papír. Pokud chceme docílit tzv. vrapování, mokrý šátek stočíme a necháme volně uschnout.
Sklo
Malované sklo můžete mýt běžným způsobem, ale nedoporučuji myčku.